Niebywały sukces: aż 784 Koła Gospodyń Wiejskich zgłosiły się do piątej edycji „Bitwy Regionów”. Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Takiej frekwencji nie było do tej pory: w poprzedniej edycji, w której udział wzięło 10 województw, w szranki stanęły 74 Koła Gospodyń Wiejskich.

W tym roku najwięcej kół, bo 123, zgłosiło się z Wielkopolski, a 105 – z Lubelszczyzny. Mocną reprezentację wystawiły także Podkarpacie – 74 koła i Małopolska – 68 kół. Dziękujemy za zgłoszenia, cieszy nas ogromne zainteresowanie wydarzeniem.

***

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Jak podkreślił Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, to właśnie członkinie Kół Gospodyń Wiejskich są prawdziwymi ambasadorkami kulinarnych tradycji regionów. Któż lepiej i z większą pasją od Pań potrafi czerpać z bogactwa folkloru, sięgać po dawne receptury i odnajdywać zapomniane smaki?

W „Bitwie Regionów” biorą udział drużyny składające się z maksymalnie trzech osób. Konkurs jest przeprowadzany w trzech etapach. Pierwszy to weryfikacja nadesłanych 784 zgłoszeń w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Drugi – przygotowanie i prezentacja potrawy przez zakwalifikowane zespoły podczas kulinarnego wydarzenia w każdym z województw – sprawdź kalendarz imprez. Zespół, który otrzyma największą liczbę punktów podczas eliminacji wojewódzkich, przechodzi do finału. Najlepszych 16 drużyn z całego kraju spotka się we wrześniu br. podczas Targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. Na zwycięzców półfinałów i finałów czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze Koło zostanie uhonorowane Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy wszystkich do kibicowania podczas kulinarnych wydarzeń w każdym z województw. To znakomita okazja do poznawania tradycji kulinarnych i odkrywania bogactwa regionalnej kuchni.

Do zobaczenia podczas konkursowych zmagań!