Eliminacje powiatowe VIII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich dobiegły końca. Za nami 244 wydarzenia, a podczas nich 2 780 wyśmienitych potraw, bogactwo smaków i tradycji kulinarnych oraz ogrom pozytywnych emocji i wspaniała atmosfera.

Rywalizacje na szczeblu województw rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają do 17 września, a 16 najlepszych KGW, reprezentujących wszystkie województwa, stanie w szranki w finale ogólnopolskim.

Harmonogram wydarzeń w ramach etapu wojewódzkiego jest dostępny: https://bitwaregionow.pl/harmonogram/

W tym roku pula nagród wyniesie ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.

W tegorocznym regulaminie „Bitwy Regionów” została wprowadzona istotna zmiana w stosunku do poprzednich edycji. Po raz pierwszy znalazł się w nim wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny. Wszystko po to, by pokazywać atuty kulinarne regionów. Przewidziano również zwrot środków za zakup produktów spożywczych przeznaczonych na przygotowanie potrawy konkursowej.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Konkurs „Bitwa Regionów” wpisuje się w ideę kampanii #KupujŚwiadomie, w której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zakupu produktów wytworzonych w Polsce i z użyciem krajowych surowców, a także do czytania etykiet, kierowania się przy wyborach zakupowych certyfikatami i oznaczeniami.